Kedves látogató!

Köszöntünk a Széchenyi István Egyetem sportkörének Honfy József rádióamatőr Szakosztálya honlapján.
A kezdetek:

1968-ban alapították az egyetem közvetlen jogelődjét, a Közlekedési és Távközlési Műszaki Főiskolát. A főiskola a közlekedési és távközlési infrastruktúra számára képezett – akkori szóhasználattal – mérnököket. Ekkor épült fel a Mosoni Duna festői szépségű kanyarulatában, a barokk belvárostól néhány percnyi sétaútra az az épületegyüttes, amely – Magyarországon párját ritkító kivételként – eredetileg is felsőoktatási célokra épült. Az intézmény 1986-tól viseli a „legnagyobb magyar”, Széchenyi István nevét.

A kezdeti időben a „TAI-sok”, majd később a Távközlési tanszék hallgatói, mindig magas szinten sajátították el a rádiótávközlés alapjait, illetve szerették meg a távközlési szakmát. Kiváló oktatók képezték a fiatalokat, közülük kiemelném klubunk névadóját Honfy Józsefet.

A profi rádiótávközléssel foglalkozó fiatalok közül sokan a hobbijuknak is az amatőrrádiózást választották. A KTMF megalakulása után a főiskola kollégiumában működött a HA1KSK rádióklub. Sajnos ennek a klubnak a történetéről csak HA1WD és HA1ZN amatőrtársaink elbeszéléseiből van módom ismerni pár részletet.

2015-ben az egyetem lelkes oktatói úgy gondolták, hogy a régi hagyományokat újra fel kéne támasztani és a rádióamatőr-izmust vissza kéne csempészni az iskola falai közé. Némi előkészítő munka után az egyetem távközlési tanszékének segítségével 2016. március 3-án hét lelkes alapító tag megalakította a Honfy József rádióamatőr szakosztályt:

Prof Kuczmann Miklós, Dr. Vári Péter, Drotár István, Prukner Péter, Budai Tamás, Kovács Ákos, Németh Péter

A kezdeti nehézségek után az első igazi képzés a 2017-2018-as tanévben kezdődött meg. A féléves képzés végére nyolc hallgató tett sikeres rádióamatőr vizsgát az NMHH-nál. A hallgatókat megelőzve Prof. Kuczmann Miklós is sikeres morze és HAREC vizsgát tett és HA1KM hívójelet kapott. A képzéseknek eleinte a laborban kaptunk helyet, majd birtokba vehettük a K4 kollégium hatodik emeletén levő klubhelyiséget.

Az üres falakat a hallgatók élettel töltötték meg. A csupasz falakat és üres asztalokra élhető és használható eszközök kerültek. A Távközlési tanszék segítsége mellett fontos a cégek megértése és segítsége irányunkban. A Net-micro Kft komoly munkával, egy profi koax-átvezetés kiépítésével, a Carant kft URH antennákkal, kábelekkel segítette a rádióamatőr szakosztályt. TRX-com Kft pedig két masszív antennaoszloppal ajándékozott meg minket, amiket a lépcsőház, illetve a liftgépház oldalára profi módon fel is szerelt. A Magyar Rádióamatőr Szövetség a mikrohullámú antennák kábelezéséhez, illetve a kábelnyomvonal szakszerű kivitelezéséhez adott segítséget. A műholdas rendszer kialakításához a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, valamint a Supratek Modesvale kft valamint a Hongaro DigiTel adott nagy támogatást.

A klubhelyiség hivatalos megnyitójára 2018 májusában került sor a távközlési világnapon. Ez úton is még egyszer köszönöm HA7PL Dallos Lászlónak a MRASZ elnökének, HA6PX Molnár Csabának a MRASZ alelnökének, az NMHH részéről Dr. Ulelay Emíliának, az egyetem részéről pedig HA1KM Prof. Kuczmann Miklós Dékán úrnak a rádióklub megnyitását. Nagyon köszönöm minden érdeklődőnek, minden rádióamatőr barátomnak, hogy eljött!

Az egyetemi oktatás a 2019-2020-as tanévben elindult. 2019. szeptember 20-án a Web technológiák óra keretein belül a rádióamatőr szakosztály ismét bemutatja a tevékenységét. Időpont egyeztetések után a képzés elindul, ahol várunk minden érdeklődőt. Várunk minden olyan felajánlást, ami neked felesleges, de előre viszi az oktatást, klubunk munkáját.


A Honfy József rádióamatőr szakosztály nevében,
Németh Péter
HA1TNX